RSGT4016F0V10 - GavazziAutomation
O Grupo Carlo Gavazzi
Soft Starters and Frequency Drives
MC_RSGT_45mm_12-16A_Low_Res.png
RSGT4016F0V10
3 phase soft starter for induction motors, Operating voltage (Ue): 220 - 400 Vac , Rated current (Ie): 16 Aac, Control voltage (Uc): 24 Vac/dc , DIN rail/Panel mount, Supply voltage (Us): Internal, 3-phase control, Class 10 overload
Especificações
Rated operation current Ie at 40 °C Tu
16 A
Rated operating voltage Ue
187 V ... 440 V
Rated power three-phase motor, inline, at 230 V
4 kW
Rated power three-phase motor, inline, at 400 V
7.5 kW
Rated control supply voltage Us at AC 50HZ
21.6 V ... 26.4 V
Rated control supply voltage Us at DC
21.6 V ... 26.4 V
Internal bypass
Sim
Product Width
45 mm
Product Height
125 mm
Product Depth
137 mm