RM1E23AA50 - GavazziAutomation
Panel mount
SSR_RM1E.png
RM1E23AA50
1-pole panel mount SSR, Proportional control (Phase angle), Operating voltage (Ue): 90 - 280 Vac (650 Vp), Rated current (Ie): 50 Aac, Input: 4 - 20 mAdc, Built-in overvoltage protection
Output switching mode
Proportional
Rated current AC-51
50 A
Operating voltage
90 V ... 265 V