RGC2P60I40C1DM - GavazziAutomation
DIN rail mount
SSR_RGC3P_I_70mm.png
RGC2P60I40C1DM
2-pole DIN-rail mount SSR, Proportional control (1x FC) with monitoring, Operating voltage (Ue): 180 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 40 Aac, Input: 0 - 20 / 4 - 20 / 12 - 20 mADC, External supply: 24 Vdc/Vac, Built-in overvoltage protection
Especificações
Output switching mode
Proportional
Number of poles
2
Rated current AC-51
40 A
Operating voltage
180 V ... 660 V
Analogue control signal
0 - 20mA, 4-20mA, 12-20mA