RAM1B60D75 - GavazziAutomation
Panel mount
SSR_RAM1A.png
RAM1B60D75
1-pole panel mount SSR, Instant-on switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 75 Aac, Control voltage (Uc): 4 - 32 Vdc
Output switching mode
Instant on
Rated current AC-51
75 A
Rated current AC-53a
17 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage DC
4 V ... 32 V