RM1E60V25 - GavazziAutomation
Panel mount
SSR_RM1E_V.png
RM1E60V25
1-pole panel mount SSR, Proportional control (Phase angle), Operating voltage (Ue): 410 - 660 Vac (1400 Vp), Rated current (Ie): 25 Aac, Input: 0 - 10 Vdc, External supply: 24 Vdc, Built-in overvoltage protection
Output switching mode
Proportional
Rated current AC-51
25 A
Operating voltage
410 V ... 660 V
Control voltage DC
0 V ... 10 V