RSGT6016GGV10 - GavazziAutomation
Carlo Gavazzi Group
Soft Starters and Frequency Drives
MC_RSGT_45mm_12-16A_Low_Res.png
RSGT6016GGV10
3 phase soft starter for induction motors, Operating voltage (Ue): 220 - 600 Vac , Rated current (Ie): 16 Aac, Control voltage (Uc): 100 - 240 Vac , DIN rail/Panel mount, Supply voltage (Us): 100 - 240 Vac , 3-phase control, Class 10 overload
Spesifikasjoner
Rated operation current Ie at 40 °C Tu
16 A
Rated operating voltage Ue
187 V ... 660 V
Rated power three-phase motor, inline, at 230 V
4 kW
Rated power three-phase motor, inline, at 400 V
7.5 kW
Rated control supply voltage Us at AC 50HZ
85 V ... 264 V
Rated control supply voltage Us at DC
0 V ... 0 V
Internal bypass
Ja
Product Width
45 mm
Product Height
125 mm
Product Depth
137 mm