RGC1A60A25KKE - GavazziAutomation
DIN rail mount
SSR_RGC_15.png
RGC1A60A25KKE
1-pole DIN-rail mount SSR, E-layout, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 25 Aac, Control voltage (Uc): 20 - 275 Vac / 24 - 190 Vdc, Built-in overvoltage protection
Rated current AC-51
25 A
Rated current AC-53a
5 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
20 V ... 275 V
Control voltage DC
21.6 V ... 190 V