RSGD4012E0VD200 - GavazziAutomation
Il Gruppo Carlo Gavazzi
Soft Starters and Frequency Drives
RSGD4012_0VD2_0.png
RSGD4012E0VD200
3 phase soft starter for induction motors, Operating voltage (Ue): 220 - 400 Vac , Rated current (Ie): 12 Aac, Control voltage (Uc): 110 - 400 Vac , DIN rail, Supply voltage (Us): Internal, 2-phase control, 2 relay outputs
Specifiche
Rated operation current Ie at 40 °C Tu
12 A
Rated operating voltage Ue
187 V ... 440 V
Rated power three-phase motor, inline, at 230 V
3 kW
Rated power three-phase motor, inline, at 400 V
5.5 kW
Rated control supply voltage Us at AC 50HZ
93.5 V ... 440 V
Rated control supply voltage Us at DC
0 V ... 0 V
Internal bypass
Yes
Product Width
45 mm
Product Height
125 mm
Product Depth
110 mm