RM1A48D50 - GavazziAutomation
Panel mount
SSR_RM1A.png
RM1A48D50
1-pole panel mount SSR, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 42 - 530 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 50 Aac, Control voltage (Uc): 4 - 32 Vdc, Built-in overvoltage protection
Output switching mode
Zero cross
Number of poles
1
Rated current AC-51
50 A
Rated current AC-53a
15 A
Operating voltage
42 V ... 530 V
Control voltage AC
0 V ... 0 V
Control voltage DC
4 V ... 32 V