RM1E48AA100 - GavazziAutomation
Panel mount
SSR_RM1E.png
RM1E48AA100
1-pole panel mount SSR, Proportional control (Phase angle), Operating voltage (Ue): 200 - 550 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 100 Aac, Input: 4 - 20 mAdc, Built-in overvoltage protection
Output switching mode
Proportional
Rated current AC-51
100 A
Operating voltage
200 V ... 550 V