RGC2P60V40C1DM - GavazziAutomation
DIN rail mount
SSR_RGC3P_V_70mm.png
RGC2P60V40C1DM
2-pole DIN-rail mount SSR, Proportional control (1x FC) with monitoring, Operating voltage (Ue): 180 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 40 Aac, Input: 0 - 5 / 1 - 5 / 0 - 10 Vdc, External supply: 24 Vdc/Vac, Built-in overvoltage protection
Spécifications
Output switching mode
Proportional
Number of poles
2
Rated current AC-51
40 A
Operating voltage
180 V ... 660 V
Control voltage DC
0 V ... 10 V