RGC1A60D60KGU - GavazziAutomation
DIN rail mount
SSR_RGC_U_70mm.png
RGC1A60D60KGU
1-pole DIN-rail mount SSR, U-layout, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 60 Aac, Control voltage (Uc): 4 - 32 Vdc, Built-in overvoltage protection
Spécifications
Output switching mode
Zero cross
Number of poles
1
Rated current AC-51
60 A
Rated current AC-53a
14.8 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
0 V ... 0 V
Control voltage DC
4 V ... 32 V