RGC1A60A60KGU - GavazziAutomation
Retour à l’aperçu
Solid State Relay
DIN rail mount
SSR_RGC_U_70mm.png
RGC1A60A60KGU
1-pole DIN-rail mount SSR, U-layout, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 60 Aac, Control voltage (Uc): 20 - 275 Vac / 24 - 190 Vdc, Built-in overvoltage protection
Spécifications
Output switching mode
Zero cross
Number of poles
1
Rated current AC-51
60 A
Rated current AC-53a
14.8 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
20 V ... 275 V
Control voltage DC
21.6 V ... 190 V