RGS1A60CM50KEN - GavazziAutomation
Skip to Content
Demo Store
Hero BannerEnergie-to-Components
The Carlo Gavazzi Group
Back to overview
Solid State Relay
Panel mount
SSR_RGS_CM_KEN.png
RGS1A60CM50KEN
1-pole panel mount SSR, Zero-cross switching via bus interface (NRG), Real-time data (A, V, W, Hz, kWh, Hrs) and monitoring, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 50 Aac, Built-in overvoltage protection
List Price
Availability
Do you have questions about this product? Get in touch with us
Select Heatsink
Specifications
Output switching mode
Zero cross
Number of poles
1
Rated current AC-51
50 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
0 V ... 0 V