RGC1B60D42KGE - GavazziAutomation
Zurück zur Übersicht
Solid State Relay
DIN rail mount
RGC_35mm.png
RGC1B60D42KGE
1-pole DIN-rail mount SSR, E-layout, Instant-on switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 43 Aac, Control voltage (Uc): 4 - 32 Vdc, Built-in overvoltage protection, High I2t
Spezifikationen
Output switching mode
Instant on
Number of poles
1
Rated current AC-51
43 A
Rated current AC-53a
16 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
0 V ... 0 V
Control voltage DC
4 V ... 32 V