RAM1A23D25G - GavazziAutomation
Panel mount
SSR_RAM1A_G.png
RAM1A23D25G
1-pole panel mount SSR, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 24 - 265 Vac (650 Vp), Rated current (Ie): 25 Aac, Control voltage (Uc): 3 - 32 Vdc, Built-in overvoltage protection, Glow wire certified (EN60335-1)
Rated current AC-51
25 A
Rated current AC-53a
5 A
Operating voltage
24 V ... 265 V
Control voltage DC
3 V ... 32 V