RSGD6012GGVD210C - GavazziAutomation
De Carlo Gavazzi Groep
Soft Starters and Frequency Drives
MC_RSGD_VD210C.png
RSGD6012GGVD210C
3 phase soft starter for induction motors, Operating voltage (Ue): 220 - 600 Vac , Rated current (Ie): 12 Aac, Control voltage (Uc): 100 - 240 Vac/dc , DIN rail mount, Supply voltage (Us): 100 - 240 Vac/dc , 2-phase control, Class 10 overload, Modbus
Specificaties
Rated operation current Ie at 40 °C Tu
12 A
Rated operating voltage Ue
187 V ... 660 V
Rated power three-phase motor, inline, at 230 V
3 kW
Rated power three-phase motor, inline, at 400 V
5.5 kW
Rated control supply voltage Us at AC 50HZ
85 V ... 264 V
Rated control supply voltage Us at DC
0 V ... 0 V
Internal bypass
Ja
Product Width
45 mm
Product Height
125 mm
Product Depth
110 mm