RGC2A60D75GGEAF - GavazziAutomation
Terug naar overzicht
Solid State Relay
DIN rail mount
SSR_RGC3_70mmfan_GGE_F.png
RGC2A60D75GGEAF
2-pole DIN-rail mount SSR, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 75 Aac, Control voltage (Uc): 5 - 32 Vdc, External supply: 90 - 250 Vac, Built-in overvoltage, over-temperature protection
Specificaties
Output switching mode
Zero cross
Number of poles
2
Rated current AC-51
75 A
Rated current AC-53a
28 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
0 V ... 0 V
Control voltage DC
5 V ... 32 V