RGC3A60D30KGE - GavazziAutomation
DIN rail mount
SSR_RGC3_70mm_KGE.png
RGC3A60D30KGE
3-pole DIN-rail mount SSR, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 30 Aac, Control voltage (Uc): 5 - 32 Vdc, Built-in overvoltage protection
Number of poles
3
Rated current AC-51
30 A
Rated current AC-53a
14 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
0 V ... 0 V
Control voltage DC
5 V ... 32 V