RGC1A60D40KGE - GavazziAutomation
DIN rail mount
RGC_35mm.png
RGC1A60D40KGE
1-pole DIN-rail mount SSR, E-layout, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 40 Aac, Control voltage (Uc): 4 - 32 Vdc, Built-in overvoltage protection
Number of poles
1
Rated current AC-51
40 A
Rated current AC-53a
13 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
0 V ... 0 V
Control voltage DC
4 V ... 32 V