RGC2A60D40KGE - GavazziAutomation
Retour à l’aperçu
Solid State Relay
DIN rail mount
SSR_RGC2_70mm_KGE.png
RGC2A60D40KGE
2-pole DIN-rail mount SSR, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 40 Aac, Control voltage (Uc): 5 - 32 Vdc, Built-in overvoltage protection
Spécifications
Output switching mode
Zero cross
Number of poles
2
Rated current AC-51
40 A
Rated current AC-53a
16.5 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
0 V ... 0 V
Control voltage DC
5 V ... 32 V