RGC1B60D25KGU - GavazziAutomation
Skip to Content
Demo Store
Hero BannerEnergie-to-Components
The Carlo Gavazzi Group
Back to overview
Solid State Relay
DIN rail mount
SSR_RGC_15_U.png
RGC1B60D25KGU
1-pole DIN-rail mount SSR, U-layout, Instant-on switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 25 Aac, Control voltage (Uc): 4 - 32 Vdc, Built-in overvoltage protection
List Price
Availability
Do you have questions about this product? Get in touch with us
Specifications
Output switching mode
Instant on
Number of poles
1
Rated current AC-51
25 A
Rated current AC-53a
5 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
0 V ... 0 V
Control voltage DC
4 V ... 32 V