PD30CND10NASA - GavazziAutomation
Skip to Content
Demo Store
Hero BannerEnergie-to-Components
The Carlo Gavazzi Group
Back to overview
Sensors
Photoelectric sensors
PD30CND10NASA_12x12.png
PD30CND10NASA
Diffuse-reflective Photoelectric Sensor, range 1000 mm, red modulated light 625nm, Power Supply 10-30VDC, NPN, NO+NC, 2m Cable, IP67
List Price
Availability
Do you have questions about this product? Get in touch with us
Specifications
Rated operating distance (Sn)
0 mm ... 1000 mm
Output type
NPN
Output function
Complementary (NO+NC)
Connection Type
Cable
Housing type
Rectangular
Housing material
Plastic
Light source
Polarity free red light
Sensing mode
Light/dark switching
Degree of protection
IP67
Rated power supply
10 V ... 30 V