CS30A002120AX - GavazziAutomation
Skip to Content
Demo Store
Hero BannerEnergie-to-Components
The Carlo Gavazzi Group
Back to overview
Industrial Relays and Sockets
Power relays
CS-30-D-002-24-AX.png
CS30A002120AX
Power Electromechanical Relays series, 30A 277VAC, Soldering terminals, PCB Mounting, DPDT (2 Change Over contacts), Coil voltage 120VAC, ATEX
List Price
Availability
Do you have questions about this product? Get in touch with us
Specifications
Rated control supply voltage Us at AC 50HZ
120 V ... 120 V
Rated control supply voltage Us at DC
0 V ... 0 V
Nominal current
30 A