RGH1A60D60KGE - GavazziAutomation
Zurück zur Übersicht
Solid State Relay
DIN rail mount
RGC_70mm.png
RGH1A60D60KGE
1-pole DIN-rail mount SSR, E-layout, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1600 Vp), Rated current (Ie): 60 Aac, Control voltage (Uc): 4 - 32 Vdc, Built-in overvoltage protection
Spezifikationen
Output switching mode
Zero cross
Number of poles
1
Rated current AC-51
60 A
Rated current AC-53a
18 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
0 V ... 0 V
Control voltage DC
4 V ... 32 V