RGC1A60D42KGU - GavazziAutomation
Tilbage til oversigt
Solid State Relay
DIN rail mount
SSR_RGC_U_35mm.png
RGC1A60D42KGU
1-pole DIN-rail mount SSR, U-layout, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 43 Aac, Control voltage (Uc): 4 - 32 Vdc, Built-in overvoltage protection, High I2t
Specifikationer
Output switching mode
Zero cross
Number of poles
1
Rated current AC-51
43 A
Rated current AC-53a
16 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
0 V ... 0 V
Control voltage DC
4 V ... 32 V